Erektilná dysfunkcia: Môže byť liek Xarelto jej príčinou?

Môže byť liek Xarelto jej príčinou

Úvod

Väčšina mužov z času na čas má problémy s dosiahnutím alebo udržaním erekcie. Zvyčajne nie je žiadny dôvod znepokojovať sa. Ak sa však tento stav stáva pretrvávajúcim problémom, nazýva sa to erektilná dysfunkcia alebo impotencia.

Ak trpíte erektilnou dysfunkciou a zároveň užívate liek Xarelto, možno sa zaujímate, či tu existuje nejaké prepojenie. Čítajte ďalej a dozviete sa o možných vedľajších účinkoch lieku Xarelto.

Xarelto a erektilná dysfunkcia

Pravdou je, že neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom, že Xarelto spôsobuje erektilnú dysfunkciu. Teda je nepravdepodobné, že by Xarelto spôsobil vaše ochorenie tohto typu. To však neznamená, že neexistuje žiadna súvislosť medzi vašou erektilnou dysfunkciou a vašou potrebou užívať Xarelto. Dôvod, prečo užívate Xarelto, môže byť aj dôvodom, prečo ste sa stretli s erektilnou dysfunkciou.

Xarelto (rivaroxaban) riedi krv. Pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín. Používa sa na liečbu rôznych stavov vrátane hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie. Používa sa tiež na zníženie rizika mŕtvice a embolizácie u ľudí s fibriláciou predsiení.

Rizikové faktory pre krvné zrazeniny sú:

 1. vysoký krvný tlak
 2. ochorenie srdca
 3. cukrovka (diabetes)
 4. fajčenie
 5. rakovina
 6. iné chronické ochorenia

Väčšina týchto stavov a rizikových faktorov sú tiež rizikovými faktormi pre erektilnú dysfunkciu. Takže ak máte jeden alebo viacero z týchto stavov, môžu byť (skôr než ich liečba) tiež príčinou vašej erektilnej dysfunkcie.

Ďalšie príčiny erektilnej dysfunkcie

Bežnou príčinou erektilnej dysfunkcie je starnutie. Tento stav je bežnejší u starších mužov. Ďalšie možné príčiny zahŕňajú lieky, zdravotné stavy a faktory životného štýlu.

Lieky

Ak užívate iné lieky, tie môžu zvýšiť riziko vzniku erektilnej dysfunkcie. Informujte svojho lekára o všetkých liekoch a doplnkoch, ktoré užívate. Patria tu aj voľne predajné lieky. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si o liekoch, ktoré by mohli spôsobiť erektilnú dysfunkciu.

Váš lekár môže potrebovať len upraviť vašu liečbu, aby dal veci do poriadku. Často je potrebné vykonať viacero pokusov pri hľadaní správnych liekov a dávok. V žiadnom prípade neprestaňte užívať žiaden z vašich liekov z vlastného rozhodnutia. Mohlo by to spôsobiť vážne komplikácie. Ak chcete prestať užívať liek, vždy sa porozprávajte so svojím lekárom.

Zdravotný stav

Erektilná dysfunkcia môže byť varovným signálom iného zdravotného stavu, o ktorom ste nevedeli, že ste ho vôbec mali. Preto je dôležité spolupracovať so svojím lekárom, aby ste zistili, prečo sa váš problém objavuje. Akonáhle sa lieči základný stav, vaša erektilná dysfunkcia môže zmiznúť.

Okrem stavov, ktoré vás vystavujú riziku vzniku krvných zrazenín, existujú i ďalšie zdravotné stavy, ktoré zvyšujú riziko erektilnej dysfunkcie:

 • Peyronieho choroba
 • Parkinsonova choroba
 • roztrúsená skleróza
 • poranenie miechy
 • zranenia, ktoré poškodzujú nervy alebo tepny ovplyvňujúce erekciu
 • depresia, úzkosť alebo stres

Faktory životného štýlu

Užívanie tabakových výrobkov, užívanie alebo zneužívanie drog alebo alkoholu a obezita sú ďalšími možnými príčinami erektilnej dysfunkcie. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, či tieto faktory môžu ovplyvniť vašu schopnosť dosiahnuť erekciu.

Tu sú niektoré zmeny životného štýlu, ktoré môžu zlepšiť vašu erektilnú dysfunkciu:

Tipy na zlepšenie erektilnej dysfunkcie

 • skončite alebo obmedzte fajčenie.
 • obmedzte spotrebu alkoholu.
 • ak máte problém s užívaním návykových látok, požiadajte svojho lekára, aby vás odkázal na liečebný program.
 • nech sa cvičenie stane časťou vašej dennej rutiny. Pravidelné cvičenie zlepšuje obeh krvi, uvoľňuje stres a je dobré na celkový zdravotný stav.
 • zdravo sa stravujte.
 • každú noc sa dobre vyspite.

Kontaktujte svojho lekára

Ak chcete zistiť skutočnú príčinu vášho ochorenia, vaším prvým krokom by mala byť konzultácia so svojím lekárom. Niektorí muži sa o týchto stavoch zmieňujú len s ťažkosťami, ale váš lekár je tu na to, aby vám pomohol vyriešiť všetky zdravotné problémy, ktoré máte.

Je nepravdepodobné, že Xarelto spôsobuje vašu erektilnú dysfunkciu, ale môžu ju spôsobovať ďalšie súvisiace alebo nesúvisiace faktory. V spolupráci so svojím lekárom môžete nájsť príčinu problému, ako aj riešenie. Ak váš lekár nemôže nájsť konkrétnu príčinu vášho ochorenia, môže predpísať lieky určené na liečbu erektilnú dysfunkciu.

Počas Vášho rozhovoru Vám môže Váš lekár pomôcť odpovedať na všetky vaše otázky, ako sú:

 • Čo si myslíte, že spôsobuje moju erektilnú dysfunkciu?
 • Sú nejaké zmeny životného štýlu, ktoré by som mal vykonať, aby som znížil riziko vzniku erektilnej dysfunkcie?
 • Môžu mi pomôcť lieky určené na liečbu erektilnej dysfunkcie?

Otázky a odpovede

Aké vedľajšie účinky má liek Xarelto?

Najbežnejším a potenciálne závažným vedľajším účinkom lieku Xarelto je krvácanie. Pretože Xarelto riedi krv, je ťažšie, aby sa vaša krv zrážala. To znamená, že zastavenie krvácania môže trvať dlhšie. Tento účinok je ešte horší, ak užívate aj iné lieky, ktoré riedia vašu krv, ako napríklad aspirín a nesteroidné protizápalové lieky.

Ďalšie vedľajšie účinky lieku Xarelto môžu zahŕňať ľahké podliatiny, podráždený žalúdok a svrbenie pokožky. Môže sa tiež objaviť bolesť chrbta alebo závrate.

Zdroj: https://www.stoporex.sk/erektilna-dysfunkcia/